Mieliśmy ogromna laskę uczestniczyć w 44- tej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Tegorocznym tematem Ruchu Światło-Zycie obejmującym wszystkie jego gałęzie jest „Wolni i Wyzwalający” i to pod jego szyldem odbywały się wszystkie konferencje i spotkania. Mieliśmy okazje spotkać się z moderatorem generalnym Ruchu ks. Markiem Sedkiem, delegatem Episkopatu ds. Ruchu Światło-Zycie bp Krzysztofem Włodarczyk oraz naszym nowym moderatorem krajowym ks. Krzysztofem Łapińskim wraz z para krajowa Kasia i Pawłem Maciejewskim.

Kongregacje poprzedziło Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło Zycie „Parresia”. Uczestnicząc w tym spotkaniu poznaliśmy przedstawicieli różnych krajów takich jak Chiny, Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, Niemcy, Irlandia. Mieliśmy okazje przeżyć wspólnie Namiot Spotkania, Eucharystie, pracować w grupach i dzielić się swymi przeżyciami. Wraz z księdzem Ireneuszem Kopacz odpowiedzialnym za MDE w ramach ewangelizacji odwiedziliśmy jedna z Częstochowskich rodzin. Na zakończenie „Parresia” odbyło się losowanie kraju za który jako Wspólnota mamy się modlić. Jako przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych wylosowaliśmy Chiny a przedstawiciele z Chin, wylosowali Stany Zjednoczone. Wywołało to wiele radości i śmiechu na twarzach uczestników. Zwracamy się zatem do każdego z Was o szczególna modlitwę za rozwijająca się Wspólnotę w tym kraju. Jak nas zapewniono Chiny już się za nas modlą, a ponieważ jest ich dużo to wierzą, ze moc modlitwy będzie ogromna.

Był to dla nas ogromny zaszczyt uczestniczyć w „Parresi” jak również Kongregacji i dzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, oraz czerpać z bogactwa doświadczeń przedstawicieli innych krajów. Jest to przeżycie, które pozwala poczuć się JEDNOSCIA w gronie niemalże tysiąca uczestników Ruchu. Utrwaliło nas to w przekonaniu ze Ruch Światło Zycie- Domowy Kościół ma swoje mocne korzenie w Polsce i braci i siostry na całym świecie. Zobaczyliśmy jak ludzie z Irlandii, Niemiec, Ukrainy czy z Chin podążają droga pozostawiona przez Założyciela i czerpią ze Źródła. Niejednokrotnie dzielili się swymi przeżyciami i świadectwami jak bardzo zmienia się ich życie wewnętrzne i rodzinne, jak bardzo zmienia się kościół w Chinach odkrywając ten Ruch. Widzieliśmy jak bardzo są rozkochani i jak żywym i realnym Ruch Światło-Zycie jest w ich życiu i pragnieniu. W samych Chinach już około 2,000 ludzi przeżyło OAZE. Jesteśmy mocno zbudowani tym pobytem i pragniemy Was zachęcać abyście nie ulegali zwątpieniom, niejednokrotnie podszeptom ze nie warto realizować formacji DK, że jest ona trudna, zbyt wymagająca, że mamy inne realia itd.. . Uczestnicząc w Kongregacji spotykaliśmy ludzi dla których droga Domowego Kościoła przynosi wiele radości. Wzrastamy w Ruchu, który ma długa historie i konkretna drogę formacji. W Ruchu, który ma wielkiego Orędownika ks. Franciszka. We wspólnocie, która ma braci i siostry na całym świecie. Nie jesteśmy oderwani i pozostawieni samym sobie tutaj w Stanach, lecz jesteśmy częścią całego Ruchu, w którym możemy się wspólnie umacniać.

Ks. Marek Sendek Moderator Generalny Ruch Światło Zycie w swym wywiadzie dla radia z Jasnej Góry przywołał słowa naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego „Zdrowe ryby płyną zawsze pod prąd”. Powiedział on: „Wielu jest takich którzy będą szli w głównym nurcie współczesności, ale to te zdrowe jednostki, które mają odwagę zaproponować coś innego, radykalnie innego tworzą historie.”

 Bardzo mocno zachęcamy abyście będąc w Polsce odwiedzali centrale Ruchu w Krościenku oraz uczestniczyli w organizowanych rekolekcjach, i tak czerpali z bogactwa jaki daje nam formacja DK. Zachęcamy, aby dzieci korzystały z Oaz organizowanych w Polsce.  Żyjmy Charyzmatem DK- RSZ, cieszmy się nim i dzielmy się ta radością z innymi ludźmi, zachęcając ich i zapraszając do wstąpienia do Ruchu.

Dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i przeżyciami, zachęcając Was do posłuchania konferencji i odnalezienia w nich takiego troszkę siebie, utożsamienia się z nimi. Zachęcamy do przeglądnięcia zdjęć czy też usłyszeć krótkich świadectw na stronie Jasnej Góry oraz DK w Polsce. Więcej tez można znaleźć na YouTube i stronie www.oaza.pl

  1. 44 Kongregacja Odpowiedzialnych http://www.jasnagora.com/wydarzenie-12654
  2. Parresia http://www.dk.oaza.pl/aktualnosci/kilka-slow-po-miedzynarodowym-spotkaniu-ruchu-swiatlo-zycie-parresia/

Renata I Krzysztof

Para odpowiedzialna DK Chicago